2022

Обясняваме какво представлява хандбалът, какво е неговото игрище, правила и позиции. Освен това ви разказваме нейната история и каква е целта на играта.

Хандбал се играе както на открито, така и на закрито.

Какво е хандбал?

Хандбал, хандбал или хандбал е а спорт в който два отбора се състезават за контрол над напомпана топка, като използват ръцете си, за да я контролират и хвърлят в противниковата врата, което е еквивалентно на отбелязване на гол. Играе се както на открито, така и на закрито и всеки отбор се състои от около 7 души.

Хандбалът е широко практикуван спорт в Европа, с доста малцинствено присъствие в останалия свят, с изключение на някои американски страни като Бразилия и Аржентина, африкански страни като Тунис, Египет и Алжир и единственото азиатско изключение на Южна Корея. В тези страни има както мъжки, така и женски професионални лиги и състезания национални, регионални и дори глобални, организирани от Международната федерация по хандбал (IHF), базирана в Базел, Швейцария.

Този спорт не трябва да се бърка с хандбал на стена, наричан също хандбал, уолбол или 1 стена, спорт, в който двама играчи се състезават за контрол над топка, като я отскачат от стена. В англо-саксонските страни е обичайно този спорт да се нарича хандбал и като хандбал отборен хандбал или „отборен хандбал“.

история на хандбала

Хандбалът има важни предшественици в различни игри, практикувани в древна Гърция и древен Рим, като например "играта на Урания", спомената в Одисея на Омир и чиито стенописи са открити в Атина през 1926 г.

Въпреки това, самият спорт е много млад и първите професионални игрални групи се появяват в Централна и Северна Европа през 20 век. По това време се играеше по подобие на футбол, в отбори от по 11 играча, както все още се практикува в някои европейски страни. Създаването му се приписва на професора на физическо възпитание Германец Карл Шеленц (1890-1956).

През 1926 г. той създава регулиране международен спорт, а през 1928 г. Международната аматьорска федерация по хандбал е основана по време на IX летни олимпийски игри. Тази организация по-късно се превръща в Международна хандбална федерация и през 1954 г. организира първото си световно състезание в категорията на мъжете, а три години по-късно първото в категорията на жените.

През 60-те години хандбалът е одобрен от Международния олимпийски комитет, а от 1972 г. е включен в Олимпийски игри.

Гол на мача в хандбала

В края на мача отборът, отбелязал най-много голове, ще бъде победител.

Целта на хандбала е да вкарате възможно най-много голове, като същевременно попречите на противника да направи същото. За целта топката трябва да бъде контролирана през повечето време и трябва да бъде накарана да влезе във вратата на противниковия отбор възможно най-много пъти. В края на мача отборът, отбелязал най-много голове, ще бъде победител.

Продължителност и резултат

Типичната хандбална игра продължава около час, разделена на два периода от по тридесет минути. В случая на младежки отбори този период може да бъде съкратен до 25 или 20 минути на период. Между един и друг период има задължителна почивка от 10 минути.

В края на това време, който е вкарал най-много голове, ще бъде победител. В случай на равенство ще бъдат дадени още 5 минути почивка и след това ще се изиграе допълнително време от два периода от по 5 минути, с минута почивка между двата.Ако равенството продължи, процедурата ще се повтори. Ако все още няма решаващ резултат, отборът-победител ще бъде определен чрез пет последователни хвърляния от седем метра (7 м) на отбор, докато бъде открит победител.

Хандбално игрище и позиции

Размерът на игрището зависи от броя на играчите във всеки отбор.

Типичното хандбално игрище е с дължина 40 метра и ширина 20 метра (за 7 играча, обикновено на закрито) или с дължина 90-110 метра и дължина 55-65 метра (за 11 играча, обикновено на открито).

Вратовете обикновено са високи 2 метра и широки 3 метра, въпреки че във версията за 11 играчи могат да бъдат дори по-големи, а голлинията (която ограничава най-близката точка до вратата, от която топката може да бъде хвърлена към дъгата) варира между 6 и 13 метра от стрелбата с лък, в зависимост от версията на играта.

Всеки гол е притежание на вратар, обучен да докосва топката с всяка част на тялото и чиято мисия е да предотвратява противниковите голове. Другите играчи, които могат да докосват топката само с ръце, са организирани според различни позиции:

• Централна. Водеща позиция в изграждането на играта, която служи като артикулатор на отбора както в защита, така и в атака. Обикновено той е този, който получава топката от вратаря, за да инициира атаката, и което е важно, повече от неговата сила и умение, е способността му да наблюдава и планира играта.
  • Екстремни. Позиция за атака, разположена от всяка страна на терена, тяхната мисия е да се вмъкнат в противниковите защити, така че те обикновено са пъргави, бързи и леки играчи.
  • отстрани. Позиция за асистенция, те са разположени отстрани на централния защитник и обикновено са много високи, корпулентни играчи с мощен удар. Те играят ключова роля в защитата.
  • Шарнирен болт.Офанзивна позиция, еквивалентна на нападателя във футбола, чиято мисия е да отваря пространства в противниковата защита. Те обикновено са силни играчи и опитни в близък бой.

Правила на играта в хандбал

Правилата на играта са прости: играчите трябва да контролират топката само с ръцете си и да напредват чрез подавания и тичания в полето на противника, докато постигнат изгодна позиция за хвърляне на топката към вратата. Само вратарите могат да използват която и да е част от тялото си, за да прихванат топката.

Въпреки това играчите, които владеят топката, могат да направят само три стъпки, преди да направят пас или да стрелят към вратата. Ако искате да правите по-продължителни стъпки, трябва да отскочите топката от земята. Играта е течна и се прекъсва само когато съдията реши.

Контактът между играчите е непрекъснат и чест, като е разрешено играчите да се изправят един срещу друг лице в лице и да пречат на напредъка на противника, но в никакъв момент не им е позволено да се удрят, блъскат или атакуват. Играчи, които действат неправомерно, могат да бъдат санкционирани с жълт картон и 2 минути засада; ако бъде санкциониран три пъти в един и същи мач, играчът трябва да напусне мача (червен картон).